Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs GLV18-8-200/25/102/115 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs GLV18-8-200/25/102/115 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: GLV18-8-200/25/102/115 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | GLV18-8-200/25/102/115 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| Response Time | ≤ 1 ms |
| Hysteresis | < 15 % |
| Detection Range | 50 ... 200 mm adjustable |
| Maximum Detection Range | 0 ... 200 mm |
| Reference Target | 100 mm x 100 mm Kodak white |
| Light Source | LED |
| Light Type | modulated visible red light , 640 nm |
| Ambient Temperature | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # GLV18-8-200/25/102/115
$94.67
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected