Home » Automation and Controls » Controllers » Temperature and Process Controllers » Autonics TR1D-T4CC Slim Single Display PID Temperature Controllers

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics TR1D-T4CC Slim Single Display PID Temperature Controllers
Manufacturer: Autonics Part No: TR1D-T4CC Category: Temperature and Process Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | TR1D-T4CC |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Controllers Temperature and Process Controllers |
| SSR Control Output | Max. 12VDC @(=) ±3V 20mA |
| Current Control Output | Selectable DC 4-20mA or DC 0-20mA(load resistance max. 500Ω) |
| Control Output Hysteresis | Control output: 1 to 100℃/℉ (0.1 to 100.0℃/℉)Alarm output: 1 to 100℃/℉ (0.1 to… |
| Control Output | 1 to 100℃/℉ (0.1 to 100.0℃/℉)Alarm output: 1 to 100℃/℉ (0.1 to 50.0℃/℉) |
| Approximate Weight | Approx. 194.5g (approx. 123.5g) |
| Ambient Temperature Range | -10 to 50℃, storage: -20 to 60℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # TR1D-T4CC
$200.00
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected