Home » Automation and Controls » Controllers » Temperature and Process Controllers » Autonics TC4SP-N4R Economical Single Display PID Temperature Controllers

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics TC4SP-N4R Economical Single Display PID Temperature Controllers
Manufacturer: Autonics Part No: TC4SP-N4R Category: Temperature and Process Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | TC4SP-N4R |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Controllers Temperature and Process Controllers |
| Control Output | Relay (250VAC~ 3A) or SSR drive (12VDC @(=)) [ON/OFF, phase, cycle] |
| Control Method | ON/OFF, P, PI, PD, PID |
| Sampling Cycle | 100ms |
| Approximate Weight | Approx. 123g(approx. 76g) |
| Size | DIN W48×H48mm |
| Ambient Temperature Range | -10 to 50℃, storage: -20 to 60℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # TC4SP-N4R
$87.89
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected