| Product Code | KN-1241B |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Panel Meters Meters |
| RTD Input Type | JPt100Ω, DPt100Ω, DPt50Ω, Cu50Ω, Cu100Ω (5 types) |
| TC Input Type | K, J, E, T, R, B, S, N, C (W5), L, U, PLII (12 types) |
| Auxiliary Alarm Output | · 2-point: relay contact capacity 250VAC~ 50/60Hz~ 3A 1c |
| Input Type | _Analog |
| Approximate Weight | Approx. 304g (approx. 182g) |
| Ambient Temperature Range | -10 to 50℃, storage: -20 to 60℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
Autonics KN-1241B Bar Graph Indicators
Manufacturer: Autonics Part No: KN-1241B Category: Meters
| Manufacturer | Autonics |
|---|
Be the first to review “Autonics KN-1241B Bar Graph Indicators” Cancel reply
- Brand: Autonics
Mfr # KN-1241B
$458.17
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.