Home » Automation and Controls » Stack Lights, Beacons and Components » Banner K30LGRYNQ General Purpose LED Indicator

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Banner K30LGRYNQ General Purpose LED Indicator
Manufacturer: Banner Part No: K30LGRYNQ Category: Stack Lights, Beacons and Components Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Part Number | K30LGRYNQ |
| Manufacturer | Banner |
| Category | Automation and Controls Control and Signal Devices |
| IP Rating | IP67, IP69K |
| NEMA / UL Type Rating | UL 4X, 13 |
| Environmental Rating | IP67; IP69K |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Max Input Response Time (ms) | 1 |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Housing Style | Base Mount - Dome Window |
| Connection | Integral QD |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Storage Temp (C) | -40 to 70 |
| Max Op. Relative Humidity Non-Condensing (%) | 90% @ 50°C |
| Input Type | NPN |
- Brand: Banner
Mfr # K30LGRYNQ
$70.55
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected