| Product Code | EL2798 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| E-Bus Current Consumption | typ. 140 mA |
| Maximum Output Current | 2 A per channel (ˆ‘ 10 A) |
| Number of Outputs | 8 x make contacts |
| Nominal Voltage | 0…30 V AC/DC (ohmic load only: 0…48 V DC) |
| Short-Circuit Current | not short-circuit proof, see peak current |
| Switching Times | typ. T ON : 1.8 ms, T OFF : typ. 30 ms |
| Connection Technology | 2-wire |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL2798 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL2798 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL2798 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL2798
$529.78
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.