| Product Code | EL5151 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | incremental encoder interface, HTL 24 V DC |
| E-Bus Current Consumption | typ. 130 mA |
| Resolution | 1/256 bit microincrements |
| Number of Channels | 1 |
| Encoder Connection | 1 x A, B, C: 24 V DC, single-ended connection, EN 61131-2, type 1, “0”: < 5 V DC, “1”: > 15 V DC, typ. 5 mA |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL5151 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL5151 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL5151 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL5151
$407.26
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.