| Product Code | EL6021 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | via the E-bus |
| E-Bus Current Consumption | typ. 170 mA |
| Data Transfer Channels | TxD and RxD, full/half duplex |
| Data Transfer Rate | 2400…115,200 baud; default: 9600 baud, 8 data bits, no parity and one stop bit |
| Connection Technology | terminal contact |
| Configuration | no address setting, configuration via PLC |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL6021 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL6021 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL6021 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL6021
$346.01
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.