| Product Code | EL3318 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | via the E-bus |
| E-Bus Current Consumption | typ. 210 mA |
| Number of Inputs | 8 |
| Input Filter Limit Frequency | typ. 1 kHz |
| Resolution | 16 bit, representation adjustable: 0.1/0.01°C or 1/2/4 µV per digit |
| Connection Technology | 2-wire |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL3318 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL3318 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL3318 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL3318
$448.10
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.