| Product Code | 6055956 |
| Alternative Part Number | WTT190L-P2236 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 200 mm … 2,500 mm |
| Sensing Range | 200 mm … 2,500 mm 2) |
| Response Time | ≤ 0.5 ms |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
| Laser Class | 1 (IEC 60825-1 / CDRH 21 CFR 1040.10 & 1040.11) |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6055956 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor
Sick 6055956 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6055956 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6055956 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6055956
$371.08
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.