Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6034869 Safety Light Beam Sensor
Sick 6034869 Safety Light Beam Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6034869 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 6034869 |
| Alternative Part Number | L41E-11MA1A |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Power Consumption | 30 mA |
| Response Time | 0.2 ms |
| Response Time | 0.2 ms + Test device response time |
| Number of Beams | 1 |
| Detection Capability | 30 mm |
| Weight | 67 g |
| Dimensions (Diameter x Length) | M18 x 107.7 mm |
| Connection Type | Male connector M12, 4-pin, straight |
| Enclosure Rating | IP67 (EN |
| Operating Ambient Temperature | –40 °C ... +55 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 6034869
$232.16
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
