Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6030583 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 6030583 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6030583 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 6030583 |
| Alternative Part Number | WT2F-N140 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 12 V DC ... 24 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 50 mA |
| Switching Output | NPN |
| Maximum Sensing Range | 2 mm ... 18 mm |
| Sensing Range | 2 mm ... 18 mm |
| Response Time | ≤ 0.5 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C ... +55 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 6030583
$176.30
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
