Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6029866 Through-Beam Photoelectric Sensors
Sick 6029866 Through-Beam Photoelectric Sensors
Manufacturer: Sick Part No: 6029866 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 6029866 |
| Alternative Part Number | WSE130L-34 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Through-beam photoelectric sensor |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 3.5 m |
| Sensing Range | 0 m ... 2 m |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
| Laser Class | 1, EN 60 825-1 |
| Weight | 70 g |
| Dimensions (W x H x D) | 13.4 mm x 26.5 mm x 34.6 mm |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –10 °C ... +55 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 6029866
$449.47
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
