| Product Code | 6027338 |
| Alternative Part Number | L40E-21KA1A |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage V S | 24 V DC (19.2 V DC … 28.8 V DC) |
| Power Consumption | ≤ 30 mA |
| Response Time | 0.4 ms |
| Response Time | 0.4 ms + Test device response time (UE401) |
| Number of Beams | 1 |
| Weight | 30 g |
| Dimensions (Diameter x Length) | M18 x 97.7 mm |
| Connection Type | Male connector M12, 4-pin, straight |
| Enclosure Rating | IP67 (EN |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C … +55 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6027338 Safety Light Beam Sensor
Sick 6027338 Safety Light Beam Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6027338 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6027338 Safety Light Beam Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6027338
$184.45
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.