| Product Code | 1218805 |
| Alternative Part Number | WLD26P-1H1121A0ZZZ |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Minimum Sensing Range | 0.25 m |
| Maximum Sensing Range | 19 m |
| Recommended Sensing Range for Best Performance | 0.25 m … 14 m |
| Response Time | ≤ 500 µs |
| Repeatability (Response Time) | 150 µs |
| Light Source | PinPoint LED |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1218805 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1218805 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1218805 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1218805 Retroreflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1218805
$241.51
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.