Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1119846 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1119846 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1119846 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1119846 |
| Alternative Part Number | GTB20M-QLRC1160ZZZ |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U e | 24 V AC/DC ... 240 V AC/DC |
| Maximum Output Current I | 4 A@250 V AC, 4 A@24 VDC, 0.11 A@250 V DC |
| Minimum Sensing Range | 0.005 m |
| Maximum Sensing Range | 3 m |
| Response Time | ≤ 15 ms |
| Light Source | LED |
- Brand: Sick
Mfr # 1119846
$293.27
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
