Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1115766 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1115766 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1115766 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1115766 |
| Alternative Part Number | WTB26P-24861120A00 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Minimum Sensing Range | 30 mm |
| Maximum Sensing Range | 1,600 mm |
| Recommended Sensing Range for Best Performance | 200 mm ... 600 mm |
- Brand: Sick
Mfr # 1115766
$345.42
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
