Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1111829 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor
Sick 1111829 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1111829 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1111829 |
| Alternative Part Number | WTT4SLC-3B3432A00 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 50 mA |
| Switching Output | Push-pull: PNP/NPN |
| Maximum Sensing Range | 50 mm ... 1,000 mm |
| Sensing Range | 100 mm ... 1,000 mm |
| Measuring Range | 90 mm ... 1,000 mm |
| Response Time | 0.5 ms |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
- Brand: Sick
Mfr # 1111829
$355.42
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
