Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1080958 Through-Beam Photoelectric Sensor
Sick 1080958 Through-Beam Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1080958 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1080958 |
| Alternative Part Number | WSE9LC-3P2436A00 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Through-beam photoelectric sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP 4) |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 60 m |
| Sensing Range | 0 m ... 50 m |
| Response Time | ≤ 0.5 ms |
| Response Time | SIO Direct: 300 µs ... 450 µs 1) SIO Logic: 500 µs ... 600 µs 2) IOL: 500 µs ... 900 µs |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
- Brand: Sick
Mfr # 1080958
$425.54
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
