Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1076982 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1076982 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1076982 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1076982 |
| Alternative Part Number | GRL18-P1152 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 0.03 m ... 7.2 m |
| Sensing Range | 0.06 m ... 6 m |
| Response Time | < 500 µs |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
- Brand: Sick
Mfr # 1076982
$126.71
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
