Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1069066 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1069066 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1069066 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1069066 |
| Alternative Part Number | GTB6-P1441S46 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Maximum Sensing Range | 5 mm ... 450 mm |
| Sensing Range | 50 mm ... 350 mm |
| Response Time | < 1 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
- Brand: Sick
Mfr # 1069066
$265.24
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
