Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1069042 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1069042 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1069042 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1069042 |
| Alternative Part Number | GTB10-P4611S03 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 20 mm ... 950 mm |
| Response Time | ≤ 1 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –30 °C ... +60 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1069042
$246.93
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
