Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1066109 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1066109 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1066109 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1066109 |
| Alternative Part Number | WTV2S-2N1320 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 50 mA |
| Switching Output | NPN |
| Maximum Sensing Range | 1 mm ... 36 mm |
| Sensing Range | 4 mm ... 30 mm |
| Response Time | < 0.5 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –25 °C ... +50 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1066109
$196.79
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
