Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1063198 Diffuse Reflective Photoelectric Sensors
Sick 1063198 Diffuse Reflective Photoelectric Sensors
Manufacturer: Sick Part No: 1063198 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1063198 |
| Alternative Part Number | RTF-M2117 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage | 21.6 V DC ... 250 V DC, 96 ... 250 V AC @ 60 Hz, 111 ... 250 V AC @ 50 Hz 1) 2) |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | FET |
| Maximum Sensing Range | 60 mm ... 900 mm |
| Sensing Range | 60 mm ... 900 mm |
| Response Time | 2 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
- Brand: Sick
Mfr # 1063198
$325.38
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
