| Product Code | 1063177 |
| Alternative Part Number | RTQ-B1221 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP 4) NPN |
| Maximum Sensing Range | 60 mm … 900 mm |
| Sensing Range | 60 mm … 900 mm |
| Response Time | 2 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1063177 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
- Brand: Sick
Sick 1063177 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Mfr # 1063177
$264.36
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1063177 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.