Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1062523 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1062523 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1062523 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1062523 |
| Alternative Part Number | WTB9L-3N2261 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | NPN |
| Maximum Sensing Range | 25 mm ... 300 mm |
| Sensing Range | 25 mm ... 300 mm |
| Response Time | ≤ 0.5 ms |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
| Laser Class | 1 (IEC 60825-1 / CDRH 21 CFR 1040.10 & 1040.11) |
| Enclosure Rating | IP66 IP67 IP69K |
- Brand: Sick
Mfr # 1062523
$341.02
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
