Sick 1058813 Linear Encoder
Manufacturer: Sick Part No: 1058813 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1058813 |
| Alternative Part Number | OLM200-1008 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage V s | DC 18 V ... 30 V |
| Maximum Output Current I A | ≤ 100 mA |
| Measuring Range | 0 m ... 10,000 m |
| Response Time | 10 ms |
| Light Source | LED, red |
| Resolution | 0.1 mm, 1 mm, 10 mm, 100 mm |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Operating Ambient Temperature | –30 °C ... +60 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1058813
$2,465.99
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
