| Product Code | 1058150 |
| Alternative Part Number | WTB9L-3P2291 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 25 mm … 400 mm |
| Sensing Range | 25 mm … 400 mm |
| Response Time | ≤ 1 ms |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
| Laser Class | 2 (IEC 60825-1 / CDRH 21 CFR 1040.10 & 1040.11) |
| Enclosure Rating | IP66 IP67 IP69K |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1058150 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1058150 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1058150 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1058150 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1058150
$352.86
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.