Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1049083 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1049083 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1049083 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1049083 |
| Alternative Part Number | WL9G-3P2432 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 5 m |
| Sensing Range | 0 m ... 3 m |
| Response Time | < 0.5 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP66 IP67 IP69K |
- Brand: Sick
Mfr # 1049083
$214.70
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
