Sick 1047412 Linear Encoder
Manufacturer: Sick Part No: 1047412 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1047412 |
| Alternative Part Number | OLM100-1003 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage V s | DC 10 V ... 30 V |
| Power Consumption | < 3 W |
| Measuring Range | 0 m ... 10,000 m |
| Light Source | LED, red |
| Resolution | 0.1 mm, 1 mm |
| Repeatability | 1 mm |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Operating Ambient Temperature | –30 °C ... +60 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1047412
$1,639.63
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
