| Product Code | 1047411 |
| Alternative Part Number | OLM100-1001 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage V s | DC 10 V … 30 V |
| Power Consumption | < 3 W |
| Measuring Range | 0 m … 10,000 m |
| Light Source | LED, red |
| Resolution | 0.1 mm, 1 mm |
| Repeatability | 1 mm |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Operating Ambient Temperature | –30 °C … +60 °C |
Sick 1047411 Linear Encoder
Manufacturer: Sick Part No: 1047411 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1047411 Linear Encoder” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1047411
$1,525.75
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.