Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1041437 Retroreflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Sick 1041437 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1041437 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | 1041437 |
| Alternative Part Number | WL12-3P1131 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 7 m |
| Sensing Range | 0 m ... 5 m |
| Response Time | ≤ 330 µs |
| Light Source | LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP66 IP67 IP69K |
- Brand: Sick
Mfr # 1041437
$240.60
Availability: In Stock|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected