Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1041352 Contrast Detection Sensor
Sick 1041352 Contrast Detection Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1041352 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1041352 |
| Alternative Part Number | KT8L-N3756 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | NPN |
| Switching Output (Voltage) | NPN: HIGH = approx. U V / LOW ≤ 2 V |
| Response Time | 30 µs |
| Light Source | Laser, visible red light |
| Laser Class | II (EN 60825-1:2014), IEC 60825-1:2014 |
| Weight | 400 g |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –10 °C ... +45 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1041352
$1,106.90
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
