Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1026038 Fiber Optic Amplifier Fiber Optic Sensor
Sick 1026038 Fiber Optic Amplifier Fiber Optic Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1026038 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1026038 |
| Alternative Part Number | WLL24-2X230 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage U B | 5 V DC ... 15.5 V DC |
| Maximum Sensing Range | Depending on the optical fiber cable used |
| Response Time | ≤ 10 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Visible red light |
| Weight | 330 g |
| Enclosure Rating | IP65 (EN |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C ... +60 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1026038
$937.80
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
