Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1018253 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1018253 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1018253 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1018253 |
| Alternative Part Number | WL12L-2B520 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 15 m |
| Response Time | ≤ 200 µs |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
| Laser Class | 2 3) |
- Brand: Sick
Mfr # 1018253
$640.41
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
