Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-H082 Sensor Head Spot Type, Laser Class 2

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-H082 Sensor Head Spot Type, Laser Class 2
Manufacturer: Keyence Part No: LK-H082 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-H082 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Output Details | 0.95mW |
| Measuring Range | Diffuse reflective: ±18 mm ±0.71" Specular reflective: -17.6 mm to +14.5 mm -0.69" to +0.57" *2 |
| Linearity | ±0.02% of F.S. (F.S.= 36 mm 1.42" ) *3 |
| Repeatability | 0.1 µm *4 |
| Reference Distance | Diffuse reflective: 80 mm 3.15" Specular reflective: 76.7 mm 3.02" |
| Spot Diameter (at Standard Distance) | ø70 µm |
| Sampling Cycle | 2.55/5/10/20/50/100/200/500/1000 µs (9 steps selectable) |
| Laser Class | IEC 60825-1: Class 2 FDA(CDRH)21CFR Part 1040.10: Class II |
| Wavelength | 655nm |
| Weight | Approx. 280 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F *5 |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-H082
$2,542.69
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected