Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-S1 Sensor head: Short-range pencil type
Keyence GT2-S1 Sensor head: Short-range pencil type
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-S1 Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-S1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Measuring Range | 1 mm 0.04" *2 |
| Resolution | 0.1 µm |
| Indicated Accuracy | 1 µm (P-P) *3 *4 |
| Operating Range | 2 mm 0.08" *2 |
| Detection System | Differential transformer |
| Sampling Cycle | 1 ms |
| Weight | Approx. 30 g (not including cable) *8 |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-S1
$1,496.80
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
