Home » Safety Products » Machine Safety » Light Curtains » Keyence GL-R48H Main Unit, Hand-protection Type, 48 Optical Axes

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence GL-R48H Main Unit, Hand-protection Type, 48 Optical Axes
Manufacturer: Keyence Part No: GL-R48H Category: Light Curtains Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | GL-R48H |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Light Curtains |
| Supply Voltage | 24 VDC ±20%, ripple (P-P) 10% or less, Class 2 |
| Detection Capability | ø0.98" ø25 mm |
| Detection Height | 37.01" 940mm |
| Detecting Distance | 0.66 to 49.21' 0.2 to 15 m *1 |
| Light Source | Infrared LED (870 nm) |
| Beam Axis Spacing/lens Diameter | 20 mm / ø5 0.79" / ø0.20" |
| Protection Height | 38.78" 985mm |
| Total Length | 37.80" 960mm |
| Operating Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Number of Beam | 48 |
| Effective Aperture Angle | Max. ±2.5° (When operating distance is 9.84' 3 m or more) |
- Brand: Keyence
Mfr # GL-R48H
$996.51
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected