Home » Programmable Logic Controllers » Keyence KV-AM40V A/D D/A Conversion Unit, 2 Analog Input Channels + 2 Analog Output Channels

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence KV-AM40V A/D D/A Conversion Unit, 2 Analog Input Channels + 2 Analog Output Channels
Manufacturer: Keyence Part No: KV-AM40V Category: Programmable Logic Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KV-AM40V |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Programmable Logic Controllers PLC |
| Analog Input Points/output Points | Input: 2 points (differential input), Output: 2 points |
| Voltage | -10 to +10 V (1.25 mV 1/16000), -5 to +5 V *1 (0.625 mV 1/16000), 0 to 10 V (1.25 mV 1/8000), 0 to 5 V (0.625 mV 1/8000), 1 to 5 V (0.625 mV 1/6400) |
| Current | 0 to 20 mA (2.5 μA 1/8000), 4 to 20 mA (2.5 μA 1/6400) |
| Absolute Maximum Input | Voltage: ±15 V, Current: 30 mA |
| Minimum Load Resistance | Voltage: 1 kΩ |
| Maximum Load Resistance | Current: 600 Ω |
| Weight | Approx. 150 g |
| Insulation Mode | Between unit and CPU: Photocoupler insulation Between channels: Non-isolated |
- Brand: Keyence
Mfr # KV-AM40V
$780.62
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected