Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence PZ-M65 Square Retroreflective Cable Type, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PZ-M65 Square Retroreflective Cable Type, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: PZ-M65 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PZ-M65 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Power Consumption | 34 mA max. |
| Control Output | 100 mA (24 V) max., Residual voltage: 1 V max. |
| Response Time | 2 ms max. |
| Detecting Distance | 0.1 to 1.5 m 0.3' to 4.9' (When R-5 reflector is used) *1 |
| Sensitivity Adjustment | 1-turn trimmer (230°) |
| Light Source | Red LED |
| Weight | Approx. 55 g (including 2-m 6.6 ' cable) |
| Ambient Temperature | -20 to +55 °C -4 to 131 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operation Mode | LIGHT-ON/DARK-ON (switch-selectable) |
- Brand: Keyence
Mfr # PZ-M65
$168.41
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected