Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LV-S72 Sensor head, Spot Through-Beam, Small (with slit)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LV-S72 Sensor head, Spot Through-Beam, Small (with slit)
Manufacturer: Keyence Part No: LV-S72 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LV-S72 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Light Source | Visible red semiconductor laser, Wavelength: 655 nm |
| Weight | Approx. 70 g |
| Case | Metal part: Stainless steel, Plastic part: Polyarylate |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| MEGA | 500 mm 19.69" |
- Brand: Keyence
Mfr # LV-S72
$428.69
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected