Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LR-TB2000CL Detection distance 2 m, Cable with connector M12, Laser Class 1

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LR-TB2000CL Detection distance 2 m, Cable with connector M12, Laser Class 1
Manufacturer: Keyence Part No: LR-TB2000CL Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LR-TB2000CL |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | 20 to 30 VDC, including 10% ripple (P-P), Class 2 or LPS |
| Current Consumption | 45 mA or less (without load) *5 |
| Control Output | NPN open collector/PNP open collector selectable 30 VDC or less, 50 mA or less, residual voltage: 2 V or less, N.O./N.C. selectable *3 *4 |
| Response Time | 2 ms/20 ms/50 ms/200 ms/2000 ms selectable |
| Detectable Distance | 60 to 2000 mm 2.36" to 78.74" *1 |
| Laser Class | Class 1 laser product (IEC60825-1,FDA (CDRH) Part1040.10 *2 ) |
| Spot Diameter | Approx. ø4 mm ø0.16" |
| Weight | Approx. 85 g |
| Ambient Temperature | -20 to +55 °C -4 to 131 °F (No freezing) |
| Timer | OFF/OFF delay/ON delay/One-shot |
| Mutual Interference Prevention Function | 4 units (when using the interference prevention function) |
- Brand: Keyence
Mfr # LR-TB2000CL
$1,373.44
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected