Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LB-301 Amplifier Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LB-301 Amplifier Unit
Manufacturer: Keyence Part No: LB-301 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LB-301 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Pulse Duration | 35 µs |
| Measuring Range | ±100 mm ±3.94" |
| Resolution (at LO Mode With White Paper at Reference Distance) | 50 µm 1.97 Mil |
| Linearity (With White Paper) | 0.4% of F.S. *1 |
| Reference Distance | 300 mm 11.81" |
| Wavelength | 785 nm |
| Spot Diameter (With White Paper) | 1.2 x 2.5 mm 0.05" x 0.10" *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # LB-301
$7,435.25
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected