Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-PA12 Stylus type Air cylinder type General-purpose Sensor head
Keyence GT2-PA12 Stylus type Air cylinder type General-purpose Sensor head
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-PA12 Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-PA12 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Measuring Range | 12 mm 0.47" |
| Resolution | 0.5 µm 0.02 Mil |
| Indicated Accuracy | 2 µm 0.08 Mil (p-p) *1 |
| Detection System | Scale Shot System II, absolute (no tracking errors) type |
| Sampling Cycle | 4 ms |
| Weight | Approx. 35 g (excluding cable) *4 |
| Ambient Temperature | 0 to +55 °C 32 to 131 °F (No freezing) |
| Fluid Used | Clean dry air |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-PA12
$1,168.15
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
