Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-71D Amplifier Unit, Pulse Output Type
Keyence GT2-71D Amplifier Unit, Pulse Output Type
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-71D Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-71D |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Power Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including 10 % ripple (P-P), Class 2 |
| Pulse Resolution | 0.1 μm 0.004 Mil , 0.5 μm 0.02 Mil , 1 μm 0.04 Mil , 10 μm 0.039 Mil (selectable) |
| Power Consumption | 1,600 mW or less (at 30 V: 53.3 mA or less) |
| Output Signal | 90 ° phase difference from the A, B, and Z phases |
| Output Signal Level | +5 V |
| Weight | Approx. 110 g (including the power supply cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Number of Expandable Units | Cannot be extended |
| Minimum Phase Difference | 0.5 μs, 2.5 μs, 5 μs, 25 μs (selectable) |
| Origin Return | No-voltage input (with contacts, without contacts), input time: 20 ms or more |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-71D
$298.80
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
