| Product Code | GS-71N5 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Interlock Switches |
| Supply Voltage | 24 V DC ±20 % (Ripple P-P 10 % or less, Class2) |
| Power Consumption | 3.4 W *6 |
| Acceptable Operation Frequency | 1 Hz *4 |
| Weight | Approx. 560 g |
| Operating Ambient Temperature | -20°C to +55C° -4°F to 131°F (No freezing) |
Home » Safety Products » Machine Safety » Interlock Switches » Keyence GS-71N5 Power-to-lock Standard type NPN Standard cable 5 m
Keyence GS-71N5 Power-to-lock Standard type NPN Standard cable 5 m
Manufacturer: Keyence Part No: GS-71N5 Category: Interlock Switches
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence GS-71N5 Power-to-lock Standard type NPN Standard cable 5 m” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # GS-71N5
$932.00
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.