Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FU-A10D Reflective Fiber Unit, Area Type, 10-mm Wide

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FU-A10D Reflective Fiber Unit, Area Type, 10-mm Wide
Manufacturer: Keyence Part No: FU-A10D Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FU-A10D |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Minimum Detectable Object | Gold wire with a diameter of 0.005 mm 0.0002" *3 |
| Weight | Approx. 20 g |
| Material | Main unit case : polybutylene terephthalate, case tips : liquid-crystal polymer, core fiber : acrylic, fiber sheath : polyethylene |
| Ambient Temperature | -40 to +70 °C -40 to 158 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # FU-A10D
$141.79
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected