Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FS-V21R Fiber Amplifier, Cable Type, Main Unit, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FS-V21R Fiber Amplifier, Cable Type, Main Unit, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: FS-V21R Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FS-V21R |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Control Output | 100 mA max. (40VDC max), Residual voltage: 1Vmax. |
| Output Selection | Light-ON/Dark-ON selectable |
| Response Time | 250 µs (FINE) /500 µs (TURBO) /1 ms (SUPER TURBO) /4 ms (ULTRA TURBO) /500 µs (HIGH RESOLUTION) /50 µs (HIGH SPEED) |
| Accuracy | ±10 % of the Preset Value |
| Detection Mode | Light intensity/rising edge/falling edge |
| Light Source LED | Red LED |
| Weight | Approx. 80 g (including 2-m cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) *2 |
| Excess Gain | 0 P to 999 P] Hold function: Possible to display both peak and bottom hold values. Bar LED monitor: Possible to display together with Current Value Excess gain displayed (85 to 115 % in 7 steps) |
| Shift Function | Max. ±1,999 (variable) |
- Brand: Keyence
Mfr # FS-V21R
$281.07
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected