| Product Code | 400532 |
| Alternative Part Number | PIT es2u |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Emergency Stop Switches |
| Height Dimension | 40.3 mm |
| Width Dimension | 68 mm |
| Diameter | 68 mm |
| Ambient Temperature | -30 – 70 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 |
| Approval | CE UKCA UL Recognized Component EAC (Eurasian) T√úV |
Pilz 400532 Emergency Stop Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 400532 Category: Control and Signal Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 400532 Emergency Stop Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 400532
$39.30
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.