Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BYS500-TDT1,2 Compact Photoelectric Sensors with Synchronous Detection

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics BYS500-TDT1,2 Compact Photoelectric Sensors with Synchronous Detection
Manufacturer: Autonics Part No: BYS500-TDT1,2 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | BYS500-TDT1,2 |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operation Mode | Dark ON |
| Control Output | NPN open collector |
| Sensing Distance | 500mm |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Type | Through-beam type(side sensing type) |
| Sensing Target | Opaque material of min. Ø5mm |
| Light Source | Infrared LED(940nm) |
| Approximate Weight | ≈ 150 g (≈ 200 g) |
| Ambient Temperature Range | -10 to 60℃, storage: -25 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BYS500-TDT1,2
$50.97
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected